Psychoterapia alebo psychologické poradenstvo? Kedy a kam je najlepšie sa obrátiť?

V oblasti telesného zdravia je proces vyhľadania odbornej pomoci celkom jasný. Pri problémoch s fyzickým zdravím vedú naše kroky väčšinou za praktickým lekárom. Ten si poradí buď sám alebo nás pošle za špecialistom. Čiu pomoc však vyhľadať, ak vo svojom živote práve prechádzate osobnostnou krízou alebo by ste sa chceli lepšie naučiť zvládať stres? Pomôže vám poradenstvo alebo psychoterapia? Aký je medzi nimi vlastne rozdiel?

Tieto metódy sa v istom bode spájajú. Obidve sa snažia o vyriešenie nejakého vnútorného problému, líšia sa však svojou formou a tiež rôznou závažnosťou riešených problémov. Psychologické poradenstvo je vhodné hlavne pre ľahšie prípady, keď človek potrebuje poradiť s určitou konkrétnou situáciou a čaká od poradenstva konkrétne rady a odpovede na svoje otázky.

Zatiaľ čo psychoterapia sa zväčša zaoberá vážnejšími problémami a na rozdiel od poradenstva neprichádza psychoterapeut s hotovými odpoveďami, ale pomáha klientovi pomocou otázok a komentárov porozumieť sebe samému a nájsť vlastné odpovede na svoje otázky. Zároveň je psychoterapia vhodným nástrojom aj pre ľudí, ktorí neriešia žiadny konkrétny závažný problém, ale chcú sa osobnostne rozvíjať.

Pre lepšiu predstavu prinášame typické prípady, v ktorých je vhodnejšie psychologické poradenstvo a v ktorých psychoterapeutické sedenia:

Psychologické poradenstvo:

  • Ťažko zvládate stresové situácie a chceli by ste s tým niečo urobiť.
  • Neviete sa rozhodnúť, či odísť z práce alebo v nej ostať.
  • Uvažujete o vhodnom štúdiu respektíve povolaní.
  • Robí vám ťažkosti hovoriť o nepríjemných, konfliktných témach (v rodine, s partnerom, v práci).

 

Psychoterapeutické sedenia

  • Prechádzate si životnou krízou v rôznych oblastiach (pracovná, osobná, vzťahová).
  • Ste dlhodobo smutný, mávate zlú náladu bez objektívnych dôvodov.
  • Často vás prepadajú strachy a úzkosti, čo vás obmedzuje v každodennom živote.
  • Máte pocit, že život nemá zmysel, strácate vôľu k plneniu bežných povinností.
  • Máte nízke sebavedomie, nemáte sa radi, nie ste sami so sebou spokojný.
  • Potrebuje sa vyrovnať s negatívnymi zážitkami z minulosti.
  • Okolie vám hovorí, že ste na niečom závislý (alebo si to aj sami uvedomujete).
  • Chceli by ste sa lepšie poznať a máte chuť sa rozvíjať.

 

Rada na záver:

Ak hľadáte rýchle riešenie, odporúčame návštevu poradne. Dobrý psychológ vám dokáže poradiť v priebehu pár sedení, jeho rady sú však všeobecnejšie a rozhodnúť sa nakoniec aj tak musíte sami. Existujú aj online psychologické poradne, čo je vhodné pre tých, ktorým nie je príjemné svoj problém  rozoberať  osobne a môžu ostať v anonymite, alebo pre tých, ktorých problém nie je ešte natoľko akútny a potrebujú len zbežne poradiť. Človek tam môže nájsť rady a praktické tipy, ako so svojou situáciou efektívne pracovať.

Psychoterapeutické sedenia stoja viac času a vlastného úsilia. Váš problém nevyriešia do troch dní, ale idú viac do hĺbky, sú transformačné a môžu vám priniesť trvalé riešenia problémov a odstránenie rôznych vnútorných blokov a tráum. Psychoterapeut nehovorí ľuďom, čo majú robiť alebo ako sa rozhodnúť, ale pomáha im porozumieť svojmu vlastnému vnútru. Existuje viacero foriem a druhov psychoterapie. Záleží vždy od konkrétneho človeka a problému, ktorá z nich bude najvhodnejšia. Rovnako sú možné ich kombinácie.