Čo sa dá robiť, keď iskra v partnerstve vyhasína?

partnerská poradňa - vaspsychoterapeut.sk

Vášeň, motýliky v brušku, nevysloviteľná radosť len z čistej prítomnosti partnera. Na začiatku vzťahu, ak chémia funguje, tak ako má, vie mať partnerstvo dokonalú príchuť. Je prirodzené, že časom nás už nevzruší každý dotyk nášho partnera, nemali by sme však nechať iskru úplne vyhasnúť. Výskumný psychológ  Dr. Arthur Aron tvrdí, že až 90 percent párov, ktoré sú spolu dlhšie ako štyri roky, hodnotí svoje partnerstvo za menej šťastné, ako to bolo na začiatku.  Ak cítite, že aj z vášho partnerstva vyprcháva iskra a neviete, ako ju udržať, môžete využiť služby partnerských poradní. Často stačí pár jednoduchých rád.

Stojí to však úsilie.

Zabúdame totiž na to, že o vzťah sa treba starať. Na začiatku je to jednoduché, horíme túžbou spoznať nášho partnera, všetko je pre nás nové, zaujímavé. Zaujímavosť vyprchať nemusí, samozrejme, stojí to nejaké úsilie. Pár základných rád tkvie v maličkostiach, ktoré sú však pre vzťah podstatné. Podnikajte spolu zaujímavé aktivity, nájdite si spoločný koníček. Nezabúdajte spolu komunikovať, zdieľajte spolu radosť z maličkostí. Napíšte nečakanú romantickú správu, tak ako ste to robili na začiatku. Ukazujte denne vášmu partnerovi, že je pre vás dôležitý. To, že si páry zabudnú navzájom vyznávať svoje pocity, býva častou príčinou ochladnutia ich vzťahu. Niekedy však na to, čo nášmu vzťahu chýba, nevieme prísť sami a vtedy je na mieste navštíviť partnerskú poradňu.

Láska sa zmení. Nie však k horšiemu.

Síce je viac ako pravdepodobné, že počiatočná iskra nebude navždy tlieť tak vášnivo ako na začiatku, vzájomná láska partnerov sa môže prehĺbiť a vzájomné puto potom býva často ešte silnejšie. Kniha „Rozumieť ľudskej sexualite“ od kolektívu autorov Janet Hyde, Sandry Byers a Johna D. Delamatera potvrdzuje, že táto druhá fáza vzťahu síce neprináša tak vzrušujúce emócie, hĺbka vzťahu, porozumenie, opora a vzájomná starostlivosť ich však uspokojivo nahradzujú, ba priam až prekonávajú. Stojí to určite za to, nenechať sa odradiť vyprchávajúcou vášňou a posunúť vzťah na vyššiu a hlavne hlbšiu úroveň.

Skúšali ste to, ale bezúspešne? Ak napriek tomu máte stále chuť investovať energiu do vášho vzťahu, vyskúšajte partnerskú poradňu. Externá pomoc nám pomôže vidieť problém, a teda aj jeho riešenia novými očami.