Keď aj študenti občas potrebujú účinnú psychoterapiu

Psychoterapia - vaspsychoterapeut.sk

Všetci, ktorí kedysi študovali alebo ešte stále študujú, veľmi dobre vedia, ako dokáže škola a štúdium vyčerpávať. Nielen fyzicky, keď každé ráno zvoní milovaný budík a my s pocitom úplného znechutenia vychádzame z postele. Pochopiteľne, celú noc sme niekde prežúrovali a trojhodinový spánok naozaj nestačí. Učenie však vie človeka vyčerpať najmä psychicky.

Skúškové a stavy zúfalstva

Vysokoškolskí študenti sú živým príkladom toho, ako sa človek ľahkou cestou dostane do stresovej situácie. Veľakrát si ju vytvárajú sami. Nechávať všetko na poslednú chvíľu nie je to správne riešenie.
Keď nastáva obdobie skúšok, všetci prepadajú do „depresií“. Prinútiť sa učiť a venovať svoj čas výlučne školským povinnostiam dá naozaj zabrať. Hlavne vtedy, ak počas celého roka mali prázdniny. Mnohí študenti nadobúdajú pocit, že potrebujú pomoc odborníka, dokonca psychológa. Ten im síce s učením ako takým nepomôže, ale aspoň vypočuje ich trápenie a ak už ich starosti a sťažovanie nedokážu počúvať kamaráti, je to pre nich v tejto situácii jediné riešenie.

Nebezpečná hrozba s názvom stres

Stres sa za posledné roky stal jedným z najfrekventovanejších pojmov. Stres z práce, stres z povinností, zo šéfa, z nedostatočného výkonu, stres zo školy. Napriek tomu, že vzniká v našej mysli, dokáže negatívne ovplyvniť celý náš organizmus. Veľakrát máme pocit, že to nezvládneme. Toľko učenia cez skúšky. Všetko, čo na nás padlo, všetky povinnosti, by sme najradšej hodili niekam za hlavu. Ak si nevieme pomôcť sami, vyhľadanie psychológa či psychoterapeuta nie je zlým nápadom. Vypočuje si a pokúsi sa dostať nás znova na správnu cestu pokojného života.

Psychoterapia liekom na všetko

Ak sa nakoniec študent alebo ktorýkoľvek človek rozhodne pre pomoc odborníka, musí prijať aj fakt, že ak sa nebudú snažiť o pokoj v duši obe strany, pôjde to ťažšie. Na každého človeka zaberá iná liečba, iná psychoterapia, iné formy uvoľnenia duše. Pre niekoho je to celodenný spánok a trošku zabudnúť na celodenné starosti, pre iného cestovanie, dobré jedlo, zvieratá. Všetci občas (možno aj často) potrebujú vypnúť a vybehnúť z kolotoča povinností. Ak si teda študenti správne rozložia svoje učenie, premyslia jasný plán stratégie prijímania vedomostí do hlavy, mali by si nájsť voľnú chvíľku aj pre svoju terapiu, ktorá okrem duše veľakrát očistí aj telo. Ak sa však dostaneme do bezvýchodiskovej situácie a prepadáme do depresií, treba vyhľadať odborníka. Ide o to najsprávnejšie rozhodnutie, ktoré môžeme urobiť bez toho, aby sme prepadali predsudkom. Veď ako sa vraví: Keď nejde o život, nejde o nič. J