Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Je pre neho dôležité zabezpečiť mu čo najlepšie vonkajšie podmienky, rovnako mu však záleží aj na jeho vnútornom šťastí, na tom, ako sa cíti. Zabezpečiť čo najlepšie možné vonkajšie podmienky je tá ľahšia časť. Myslím, že každý rodič pozná pocit bezmocnosti, ak jeho dieťa niečo trápi a on mu nedokáže pomôcť.

 

Nepotláčať negatívne emócie

Strachy, smútky, agresia alebo len zlé nálady sú súčasťou života ako u dospelých tak aj u detí.  Určite nie sú znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Pre zdravý psychický vývoj je však dôležité vedieť s nimi pracovať, vysporiadať sa s nimi a rovnako to naučiť aj deti. Ak sa s týmito negatívnymi pocitmi nepracuje a naopak sa potláčajú, psychika dieťaťa sa nemusí vyvíjať najzdravším spôsobom. Existujú rôzne možnosti na spracovávanie negatívnych emócií a je určite viac ako prínosné nájsť spôsob, ktorý nám najviac vyhovuje a môžeme ho odovzdať ďalej svojim deťom.

 

Kedy je už na rade psychoterapeut

Niekedy sa však stane, že nielen na nás, ale aj na deti je toho viac než dosť a nával negatívnych emócií dlhodobo nezvládajú. V našich končinách je to síce stále trochu tabuizovaná téma, nie je však nič vhodnejšie ako s dlhodobými psychickými problémami dieťaťa navštíviť psychoterapeuta.

Psychoterapia u detí býva veľmi efektívna. Väčšinou stačí pár sedení a dieťa má späť svoju bezstarostnú vnútornú pohodu. Deti totiž dokážu rýchlo nájsť kľúč k svojmu sebauzdraveniu. Platí to aj v prípadoch, keď je potrebné im v tom trochu dopomôcť. Dobrý psychoterapeut ich k tomu šikovne nasmeruje.

 

Adepti na psychoterapiu

Prežívate so svojím dieťaťom ťažšie obdobie, váhate však, či je to prípad pre psychoterapeuta? Ak si nie ste istý, vždy je lepšie zavolať a konzultovať to priamo s konkrétnym psychoterapeutom. Nižšie vám pre základnú orientáciu prinášame pár typických prípadov vhodných pre psychoterapiu:

  • Obdobie po traumatickom zážitku.
  • Dieťa sa vám zdá depresívne.
  • Dieťa je dlhodobo nezvládnuteľné.
  • Šikana / iné problémy v kolektíve.
  • Konfliktný rozvod rodičov.
  • Psychosomatické ťažkosti.
  • Dieťa dlhodobo odmieta stravu / prejedá sa.