psychológ po rozchode

Šok, odmietanie, vyjednávanie, depresia a akceptácia. Toto je 5 štádií smútku, ktorými prechádzame pri rozchodoch, úmrtiach, pri strate zamestnania alebo pri radikálnych životných zmenách. Rozchody sú psychicky veľmi náročný proces. Zostáva po nich veľa zostatkových pocitov a nevyriešených otázok.

 

Rôzne formy vyrovnávania sa

Vyrovnať sa s rozvodom alebo rozchodom môžete aj sami. Niekto sa spolieha na fitnes centrum alebo čokoládu, priateľov, nakupovanie (tzv. retail terapia) alebo fľašu vína a poriadne smutný film. Občas, na zamaskovanie skutočných pocitov, pomôže čierne odpadové vrece, do ktorého sa nahádžu všetky mementá a spomienky. Jednoducho sa tak zbavíte všetkého, čo vám stroskotanie vzťahu pripomína.

 

Vina na oboch stranách

V závislosti od toho ako dlho vzťah trval, aký vážny bol a či ste sa dostali aj k plánovaniu budúcnosti, bude aj rozchod náročnejší alebo jednoduchší. Muži aj ženy často vnímajú rozchod ako svoje osobné zlyhanie. Obviňujú seba a spisujú si zoznamy situácií, v ktorých mali reagovať inak. Vina však nikdy nie je len na jednej strane.

Rozpad manželstva alebo dlhodobého partnerstva môže spôsobiť aj hlbšiu citovú ujmu. Hlavne v prípade, ak sa skončí veľkým sklamaním, nenaplnením očakávaní alebo zradou. Vysporiadať sa s takýmto rozchodom je náročné a mali by ste vsadiť na profesionála. V situácii, kde sú zasiahnuté aj iné osoby, najmä deti, je dôležité neprestať komunikovať a v prípade vyostrovania situácie a zvyšovania emočného napätia, návštevu psychológa neodkladať.

 

Psychológ ponúka riešenia

Potláčanie nepríjemných pocitov alebo ich maskovanie môže skončiť aj celkovým zrútením. Tak ako v bežnej zdravotnej starostlivosti, je dôležitá prevencia. Ak cítite, že to vo vzťahu škrípe, že „to už nie je ako predtým“ a vy neviete, čo s tým, zvážte, čo ste ochotní pre záchranu vzťahu urobiť. Návšteva psychológa alebo psychoterapeuta nie je znakom zlyhania alebo slabosti. Práve naopak. Znamená to, že sa dokáže postaviť problémom a hľadať riešenia.

Psychológ vám pomôže nájsť odpovede na otázky, ktoré ste sa báli položiť aj internetovému vyhľadávaču. Pomôže vám nájsť človeka, ktorým ste boli, keď ste sa cítili šťastní a naučí vás, ako poznať samého seba. Počas rozchodu často strácame perspektívu. Dívame sa na veci v detailoch, ktoré nám nedávajú zmysel, ako hovorí známe príslovie, niekedy nevidíme pre stromy les. Psychológ pomôže načrtnúť širší obraz, pomôže pochopiť, prečo sa veci dejú inak, ako sme si ich naplánovali a hlavne, pomôže nám zmieriť sa s tým, čo bolo a pripraviť nás na to, čo príde.