Čo vlastne psychológ robí a ako mi vie pomôcť?

čo je psychológ
  1. Psychológ počúva a nesúdi.

Pocit, že som vlastne „cvok“ a nestojí to za to, aby som s niekým rozoberal svoje pocity, môžete nechať doma. Všetky pocity, nálady a názory vidí psychológ v širšom obraze. To, čo cítite, v čo veríte, súvisí s vaším prostredím, spoločnosťou ako takou, génmi aj rodinou. Psychológ je tu, aby vás vypočul, pochopil vaše potreby a spoločne s vami našiel cestu zo začarovaného kruhu, v ktorom ste sa ocitli.

 

  1. Diskrétnosť je na prvom mieste.

Psychológ nebude o vašom probléme hovoriť s nikým. Dôvera a diskrétnosť idú v ordinácii ruka v ruke. Pokiaľ by potreboval váš problém prediskutovať s kolegom, nikdy nepoužije vaše meno. To, s čím sa zverujete svojmu psychoterapeutovi, ostane medzi vami. Túto výhodu si uvedomili a využívajú ju najmä tí ľudia, ktorých súkromný život sa pretriasa na pracovisku alebo v rodine.

 

  1. Zmena je náročná.

Neviete sa vyrovnať so zmenou vo vašom živote. Aj keď je to príjemná zmena. Narodenie dieťaťa, presťahovanie sa do nového mesta, no ale aj rozchody, rozvody či syndróm prázdneho hniezda. Prechádzať zmenou v živote je jednoducho náročné. Vaše okolie môže považovať tieto pocity za prechodné, môžu vám dať pocítiť, že to jednoducho nie je problém a treba sa s tým nejako vysporiadať. Psychológ rozumie, počúva a smeruje.

 

  1. Psychológa nemôžete šokovať.

Cítite, že nemáte radi svojho partnera, že vás vaša partnerka vytáča už len tým, že sedí v miestnosti. Alebo ste sa vyspali so svojím, či svojou ex a máte výčitky svedomia a teraz neviete, kam smeruje váš život… všetko toto sa už niekomu stalo a na všetko podobné je psychológ pripravený. Rodinné rozkoly dokáže preto riešiť s nadhľadom, milenecké hádky bez emócií. Empatie má na rozdávanie a vďaka bohatým skúsenostiam vie položiť tie správne otázky a hľadať ešte správnejšie odpovede.

 

  1. Psychológ je tiež len človek.

Na záver sa hodí spomenúť fakt, že psychológovia sú, rovnako ako vy, ľudia, ktorí zápasia s každodennými problémami. Nenarodili sa ako iná rasa na inej planéte. Žijú práve tu, v rovnakých starostiach a radostiach. Každodenne spracovávajú rôzne myšlienky a zápasia s nervozitou a stresom. Mnoho psychológov je úspešných práve preto, lebo sa nestavajú mimo vašich každodenností. Psychológ prežil možno práve rovnaké trápenie. Vyhorenie, stres, strach alebo pocity beznádeje. To, že sa mu ich podarilo prekonať, je pre vás skvelou správou. Keďže ste z rovnakého živočíšneho druhu, môžete sa spoľahnúť, že v jeho ordinácii nájdete spriaznenú dušu.